Americká hypotéka: Kdy je výhodná?
Americký hypotéka není jen běžným hypotečním úvěrem, svým žadatelům nabízí mnohem víc. Jak k ní přistupovat a pro koho je vlastně určena? Klasický hypoteční úvěr na bydlení všichni moc dobře známe. Vždy je svázán s nemovitostí a podléhá mu i řada omezení, což ne každému může vyhovovat. I z tohoto důvodu světlo světa spatřila tzv. americká hypotéka, která je ke svým žadatelům přeci jenom přívětivější. Asi největší rozdíl oproti klasické hypotéce tkví v jejím účelu. Jedná se totiž o neúčelový úvěr, což znamená, že s finančními prostředky z úvěru může dlužník nakládat dle svého uvážení. Není navíc zapotřebí dokládat, na co byly finance čerpány. Jedná se ale o hypotéku v pravém slova smyslu?
Když chcete bydlet, cestovat, vzdělávat se…
Díky její benevolenci si tak dlužník může sám určovat, na co peníze využije – cestování, studium, vlastní bydlení. Tento vstřícný krok ze strany banky ovšem není zadarmo, s největší pravděpodobností se odrazí na výši úrokové sazby. Což může být pro některé velký problém s ohledem na stále se zvyšující inflaci a zvyšování úrokové sazby.
Rozdílná je i výše úvěru. Zatímco u hypotéky na bydlení je možné získat aktuálně až 90% zástavní hodnoty nemovitosti, u americké hypotéky je to běžně jen 70%.
Nejenom od bankovního sektoru
Klasickou hypotéku byste mimo bankovní sektor hledali jen velmi obtížně, ovšem v případě americké hypotéky je situace rozdílná. Velmi často se můžete setkat s nabídkami např. americké hypotéky bez registru nebo třeba doložení příjmů. Jak z názvů produktů vyplývá, jedná se primárně o nabídku pro rizikové žadatele, kterým v bankách odmítli půjčit. V nebankovním sektoru jsou podmínky více či méně stejné, s jediným rozdílem, že si za hypotéku s největší pravděpodobností připlatíte. Stále jsou tyto nabídky ovšem výhodnější než dlouhodobé spotřebitelské úvěry.