Sušička: pomocník do domácnosti
Mezi největší výhodu patří nepochybně úspora práce a času. Nemusíte prádlo zdlouhavě věšet na sušák na balkon (což působí často i nevzhledně) či na zahradu a stačí jednoduše přendat mokré prádlo z jednoho spotřebiče do druhého.
Pokud zvolíte správný program a složíte prádlo ihned po usušení, pak nemusíte často prádlo ani žehlit a naskládáte ho přímo do skříně.
Prádlo ze sušičky je voňavé, nadýchané a krásně jemné, což oceníte zejména u ručníků a utěrek.
Máte-li domácího mazlíčka, určitě uvítáte, že sušička už během cyklu odstraňuje žmolky a zvířecí chlupy.
Kromě toho všeho vaše prádlo bude usušené rychle a tím minimalizujete vlhkost v bytě i riziko vzniku plísní. Dobrou zprávou pro alergiky je i to, že zachycuje prach z textilu a nezpůsobuje tak komplikace s dýcháním.
Podle čeho vybírat?
Rozhodnout se můžete mezi dvěma druhy – ventilační a kondenzační sušičkou. U ventilačních je horký vzduch ventilován pomocí trubice ven. Ta je napojena na větrací otvor ve zdi nebo v okně a musí být minimálně 1,20 m dlouhá a umístěná 30 cm od země.
Kondenzační fungují v uzavřeném obvodu, teplý vzduch s párou se nikam neodvádí, ochlazuje se uvnitř sušičky a vysrážená voda se shromažďuje v kondenzační nádobce. Ekologicky smýšlející lidé pak pořízením kondenzační sušičky využijí vysráženou vodu (která je destilovaná) pro další účely a tím šetří přírodu.
Vyplatí se investovat do úsporných spotřebičů třídy energetické účinnosti A+ až A+++, jejichž provoz je ekonomický a ekologický.
Dalším kritériem je těsnost, čím méně vzduchu uniká z přístroje, tím je sušička kvalitnější. S velkou ztrátou vlhkosti totiž roste riziko vzniku zdraví nebezpečných plísní.
A pokud máte malou koupelnu a řešíte nedostatek místa, pak nezoufejte – v obchodech se prodávají praktické sety praček a sušiček, které se postaví na sebe, tudíž se vám do bytu sušička snadno vejde.