Vzdělávací aktivity pro děti do tří let
Pokud chcete pomoci vašemu dítku s rozvojem, určitě si lámete hlavu jak na to. Čím mu pomoci rozvíjet jemnou i hrubou motoriku, jak rozvíjet řeč, sociální dovednosti? Zkuste jednoduché aktivity, které budou děti bavit.
Hrubá motorika je základem pro pohyb dítka. V hrubé motorice se dítko zdokonaluje již od narození, jedná se o otáčení na bříško, pasení koníčků, plazení se, lezení, sezení, chůze… čím bude dítko starší, tím se bude zdokonalovat. Pro trénink jemné motoriky jsou super obyčejná dětská hřiště. Jedná se vlastně o takovou posilovnu pro děti. Choďte s dětmi na hřiště, pomožte mu zvládat překážky a budete tím rozvíjet jeho hrubou motoriku.
Jemná motorika se také rozvíjí postupně. Jakmile dítko má klešťový úchop (bude sbírat třeba drobečky ze země), je na čase trénovat jemnou motoriku aby se zdokonalovala. Vytvořte třeba malé bambulky z vlny, které dítko může přendávat z jedné misky do druhé. Stejně může fungovat třeba i miska fazolí, jen pozor ať je dítko nezbaští. Další jednoduchou rozvojovou aktivitou je třeba malování prsty na papír. Prstové barvy jsou pro tuto aktivitu dokonalé.
Rozvoj řeči je důležitou součástí péče o dítě. Dítko se učí řeč nápodobou, takže nejjednodušší co můžete pro dítě udělat je, na něj intenzivně mluvit. Zpívejte, povídejte mu, jak se cítíte, čtěte knihy a básničky, ukazujte obrázky a u toho říkejte co na obrázku je. Postupně můžete začít učit dítko jednoduché říkanky, paci paci pacičky či šiju boty do roboty jsou stálice českých domácností.
Rozvoj sociální stránky dětské osobnosti, je poměrně zásadní. Sociální dovednosti dětí jsou totiž velice důležité v pozdějším věku v kolektivu vrstevníků. Jak dítku předat právě tyto dovednosti? Nejdůležitější je nedržet dítko neustále doma, musí samo sledovat chování ostatních lidí, nejen vás. Samozřejmě rodiče jsou nejdůležitější, ale dítě potřebuje potkávat i své vrstevníky.